Határtalanul
A magyar kormány Határtalanul programjának a címe jutott eszembe azokat a felvételeket látva, amelyeket január 1-jén készítettek a magyar–román határállomásokon.
Vucsis szerb elnök azonban nem akar háborút Koszovóval, a szerb katonákat is visszavonták.
A B92 szerb hírportál arról írt, hogy a koszovói Zubin Potok környékén a pristinai hatóságok megvertek három szerb fiatalembert – ezt a Magyar Nemzet szúrta ki.
A három fiatal a helyi úton tartott hazafelé szombaton, majd a koszovói rendőrség elit egységei feltartóztatták, és szidalmazások közepette verték meg őket brutális módon,
derült ki.
A megvert fiatalok elmondása szerint az egyenruhások azzal vádolták meg őket, hogy illegálisan átkeltek a Szerbia és Koszovó közötti adminisztratív vonalon, melyre a pristinai kormányzat határként tekint. A szerb kormány Koszovó-ügyi irodája megerősítette az újabb támadás hírét. Közleményük szerint ezzel az akcióval folytatódik az az erőszakspirál, amellyel Pristina az elmúlt napokban mindent megtesz, hogy „a normális élet gondolatát is megakadályozzák a szerb nép számára Koszovó északi részén.”
Hozzátették: a verbális erőszak,
az önkényes betörések a magánházakba és a szerbek elleni fizikai támadások mindennapos jellemzői annak, ahogyan Albin Kurti koszovói miniszterelnök csapatai megszállják Észak-Koszovót.
Ezért Belgrád ragaszkodik a terror elkövetőinek visszavonásához az Ibar folyótól északra fekvő településekről és a KFOR-egységek bevetéséhez – szögezi le a közlemény.
Pattanásig feszült a helyzet
Koszovóban az elmúlt napokban szinte pattanásig feszült a helyzet, miután a minap szerb fegyveresek támadtak meg egy koszovói rendőrjárőrt, a kialakult tűzpárbaj pedig egész nap tartott. Egy rendőr meghalt, egy megsebesült, három támadót lelőttek, többeket megsebesítettek és letartóztattak a rendőrök. Ezt követően példátlan akciózásba kezdtek a pristinai hatóságok a szerbek lakta északi részen, írják fegyvereket foglaltak le, s több szerbet őrizetbe is vettek.
Alekszandar Vucsics szerb államfő kijelentette: a hivatalos Belgrádnak nincs köze a koszovói eseményekhez, amit megerősít a koszovói Szerb Lista korábbi alelnökének vallomása is. A helyi szerb politikus teljes felelősséget vállalt az észak-koszovói Banjszka faluban történt eseményekért.
Az MTI jelentése szerint John Kirby, a nemzetbiztonsági tanács szóvivője újságírókkal közölte, hogy a NATO növelte a Koszovóban állomásozó békefenntartóinak a számát az erőszak aggasztó fokozódása miatt.
Az Egyesült Államok felszólítja Szerbiát, hogy vonja vissza a koszovói határon csoportosított erőit
– jelentette ki az amerikai nemzetbiztonsági tanács szóvivője.
Alekszandar Vucsics a Financial Times napilapnak is nyilatkozott. Itt Szerbia elnöke leszögezte, hogy nem áll szándékában utasítani a szerb katonaságot, hogy Koszovóba menjenek, sőt kivonják a szerb erők egy részét onnan. A konfliktus eszkalációja kontraproduktív lenne, ha arról van szó, hogy Szerbia az Európai Unió tagjává kíván válni – tett hozzá.
Szerbia nem akar háborút, Washington figyelmeztetései aránytalanok, mert csökken a helyszínen tartózkodó szerb erők száma
– mondta Vucsics.
Hozzátette: „Tavaly 14 ezer emberünk tartózkodott a közigazgatási vonal közelében, ma már 7500-an vannak, és ezt négyezerre csökkentjük.
Színtiszta hazugság, hogy Szerbia adminisztratív vonalra küldi a hadsereget.”
A portál megírta: közösségi oldalakon több meg nem erősített videó is megjelent, amelyeken az látszik, hogy szerb fegyveres erők vonulnak vissza az ország belsejébe.
Nyitókép: Facebook